Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Çare Sizsiniz | December 5, 2020

Scroll to top

Top

2 Comments

Bölüm 12: Planlı Eskitme ve İsraf

Bölüm 12: Planlı Eskitme ve İsraf
Admin User
  • On Haziran 17, 2016
  • http://caresizsiniz.org

Bölüm 12: Planlı Eskitme ve İsraf

Gana'ya dökülen Planlı Eskitme Ürünleri

Gana’ya dökülen Planlı Eskitme Ürünleri

Bu bölümde Prof. Dr. B. Gültekin Çetiner, Yüksek Mimar Çelik Erengezgin, İstanbul Ziraat Mühendisleri Başkanı Ahmet Atalık Planlı Eskitme ve İsraf konusunu masaya yatırdılar.

Planlı eskitme, satın aldığınız herhangi bir ürünün içerisine ne kadar ömürlü olacağının tasarım sırasında yerleştirilmesidir. Örneğin, 1890’lı yılların teknolojisi ile üretilen bir ampul hiç sönmeden 100 yıldan fazla dayanırken neden günümüz ampulleri 1000 saat ömürlüdür?

İsraf kapitalist sistemin özünde vardır. Emek ve doğanın metalaştırılması bu israfın özünü teşkil etmektedir. Son yüzyılda bankacılık sistemiyle finansallaşan kapitalist sistem israf konusunda en yıkıcı boyutuna ulaşmıştır. Bunu anlamak için ilk önce bankacılıktaki para üretim mekanizmasını anlamak gerekir. Daha sonra bunun doğal sonucu olarak ortaya çıkan seri üretim ve planlı eskitme anlaşılmalıdır.
Peki planlı eskitme hangi alanlarda uygulanmaktadır? Duyunca şaşıracaksınız ve işin sistematiğini öğrenince çözüm konusunda da umutlar doğacak… Çünkü mühendisliğin temelidir. Sorunu doğru tanımlamadan asla çözemezsiniz…