Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Çare Sizsiniz | December 5, 2020

Scroll to top

Top

3 Comments

Bölüm 29: Çare Sizsiniz – Armağan Ekonomisi – Paraya Dayalı Olmayan Ekonomi

Bölüm 29: Çare Sizsiniz – Armağan Ekonomisi – Paraya Dayalı Olmayan Ekonomi
Admin User
  • On Şubat 15, 2017
  • http://caresizsiniz.org

Bölüm 29: Çare Sizsiniz – Armağan Ekonomisi – Paraya Dayalı Olmayan Ekonomi

armağanEzberleri bozan bu bölümde Prof. Dr. B. Gültekin Çetiner ve Yüksek Mimar Çelik Erengezgin hocalarımız, İstanbul Üniversitesi’nden Tolga Yıldız hoca ile birlikte paraya dayalı olmayan Armağan Ekonomisi masaya yatırıyorlar. Armağan Ekonomisi ve Gecikmeli armağanlaşma diye nitelenen yaşam tarzının insanlık kökenleriyle birlikte gelişimi, paranın ortaya çıkışı ele alınmaktadır. Adam Smith’in 1776 yılında temelini attığı ekonomideki 2 yanlışlık (Kıt kaynak safsatası ve insanların bencilliği) örneklerle ortaya konmaktadır.

Bu bölümle ilgili geniş bir kitap okuma listesi önermekteyiz. Videolardan sonraki kısımda resimlerin üzerine tıklayarak kaynaklara ulaşabilirsiniz.
Marcel Mauss GIFT (Armağan)
gift-picture


David Graeber – BORÇ İlk 5000 Yıl (DEBT First 5000 Years)

borç resim


Sacred Economics, Charles Eisenstein – Kutsal Ekonomi

sacredeconomics


Mark Boyle Moneyless Manifesto (Parasız Manifesto)
moneyless manfesto


KAYNAKÇA HAKKINDA

Armağan Ekonomisi konusunda temel kaynakların başında  GIFT yani Armağan (Marcel Mauss) gelir. 1950’de basılan GIFT, yani armağan kitabının yazarı: Durkheim’ın antropolog yeğeni Marcel Mauss. Henüz Türkçeye çevrilmemiş. GIFT yani armağan kitabı pek çok kişiye ilham kaynağı olmuş ama aslında pek çok antropolog aslında benzer çıkarımlara ulaşmışlar.

Örneğin David Graeber’ın BORÇ-İlk 5000 Yıl Kitabını da mutlaka okumalısınız. Paranın ve borcun 5000 yıllık tarihini anlatmakta. (Türkçe Kaynak)

Occupy Wall Street’in fikir babası sayılan Charles Eisenstein’ın Kutsal Ekonomi kitabı ise temel olarak GIFT kitabı üzerine kurulu. (Türkçe Kaynak)

Charles Einstein’ın Kutsal Ekonomi kitabından esinlenerek 3 yıl armağan ekonomisi ile parasız yaşayan Mark Boyle’un kitabını da öneririz.

Mark Boyle’un henüz Türkçe’ye çevrilmeyen 2 kitabını da okuyunuz: Moneyless Manifesto ve Moneyless Man (Parasız Manifesto ve Parasız Adam).