Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Çare Sizsiniz | October 21, 2020

Scroll to top

Top

One Comment

Bölüm 37: Kooperatifçilik

Bölüm 37: Kooperatifçilik
Admin User
  • On Mayıs 2, 2017
  • http://caresizsiniz.org

Bölüm 37: Kooperatifçilik
Çare Sizsiniz- Bölüm 37: Kooperatifçilik (Bölüm 1/2)
Konuğumuz İstanbul Ziraat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi Murat Kapıkıran ile Kooperatifler ve Kooperatifçilik üzerine tüm merak ettikleriniz.

Kooperatifçilik Dünya’da ilk defa İngiltere Manchester’da Rochdale Öncüleri denen hareketle başladığı söylenir. Kooperatifçiliğin Ahilik sisteminden esinlenerek Batıya Anadolu’dan gittiğini biliyor muydunuz? Aslında Kooperatifçilik Tarihi Anadolu’da kurulan Medeniyetler kadar eskidir.
KISACA AHİLİK:

AHİLİK

AHİLİK

Ahilik, Ahi Evran tarafından Hacı Bektaş-ı Veli’nin tavsiyesiyle kurulan esnaf dayanışma teşkilatıdır. Aslen Horasan kökenli olup Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde Anadolu’da yaşayan Müslüman Türkmen halkın sanat, ticaret, ekonomi gibi çeşitli meslek alanlarında yetişmelerini sağlayan, onları hem ekonomik hem de ahlaki yönden yetiştiren, çalışma yaşamını iyi insan meziyetlerini esas alarak düzenleyen bir örgütlenmedir. Kendi kural ve kurulları vardır. Günümüzün esnaf odalarına benzer bir işlevi olan Ahilik iyi ahlakın, doğruluğun, kardeşliğin, yardımseverliğin kısacası bütün güzel meziyetlerin birleştiği bir sosyo-ekonomik düzendir. Ahi Evran’a Ahi Baba da denir.