Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Çare Sizsiniz | October 21, 2020

Scroll to top

Top

One Comment

Bölüm 42: GDO’ya Hayır!

Bölüm 42: GDO’ya Hayır!
Admin User
  • On Ağustos 1, 2017
  • http://caresizsiniz.org

Bölüm 42: GDO’ya Hayır!

gdo_domuz_portakal
GDO’YA HAYIR!
GDO’yla ilgili pek çok sorunuzun cevabını bulabileceğiniz bir program. Ziraat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Başkanı Ahmet Atalık’ın konuk olduğu programda “GDO’ya Hayır” Platformundan deneyimlerin de aktarıldığı bu programı izlemenizi ve herkese izletmenizi tavsiye ederiz.

Domates ve Balık DNA'sının birleştirilerek GDO'lu Domatesin Ortaya Çıkışı

Domates ve Balık DNA’sının birleştirilerek GDO’lu Domatesin Ortaya Çıkışı


GDO, yani Genetiği Değiştirilmiş Organizma doğada hiçbir şekilde çiftleşmesi mümkün olmayan örneğin Kuzey Buz Denizi’ndeki Somon Balığının geninin domates kromozom yapısı içerisine zorla geçirilip yani zorla çiftleştirilip yepyeni bir canlı ortaya çıkarılmasıdır. Bu sürecin en önemli sonucu bir avuç şirketin insanların en temel ihtiyacı olan Gıdada herkesi kendilerine bağımlı/köle hale getirmesidir. Nasıl mı? Programda izleyiniz.
Prof. Dr. B. Gültekin Çetiner

GDO NEDİR?
gdoya_hayirAvrupa Birliği’nin (AB) 2001/18 EC Direktifi’nde Genetiği Değiştirilmiş Organizma (GDO) “insan hariç olmak üzere, genetik materyali doğal yolla gerçekleşmeyecek şekilde değiştirilmiş organizma” olarak tanımlanır. Diğer bir ifadeyle GDO’yu, “kendi türü dışındaki bir canlıdan gen aktarılarak bazı özellikleri değiştirilen bitki, hayvan ya da mikroorganizma” olarak tanımlayabiliriz. Günümüzde yaygın olarak bitkilerin genleriyle oynanmakta ve toprak bakterilerinden aktarılan genlerle bu bitkiler haşerelerden zarar görmesin diye zehir salgılayan bir şekle dönüştürülmekte ya da o bitkiyle birlikte yabancı otlara karşı kullanılması için verilen tarım ilacına karşı dirençleri arttırılmaktadır.

Ahmet Atalık GDO’ya Hayır Platformu Üyesi